Diyarbakır Haberleri, Diyarbakır Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Yakın Doğu Koleji’nde Bilim Şöleni

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Yakın Doğu Koleji Kapalı Spor Salonu’nda yer alan Bilim Şöleni’nin açılışını, KKTC Sağlık Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Mehmet Soykurt, Yakın Doğu Üniversitesi Genel Sekreteri Yeter Tabur, Yakın Doğu Üniversitesi İdari İşler ve Eğitim Koordinatörü Erdoğan Şensoy, Yakın Doğu Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanı Ümit Serdaroğlu, ile Yakın Doğu Koleji Müdürü Işılay Arkan yaptı.
Bilim Şöleni’nde görevli öğrencilerin oluşturdukları materyaller ve yaptıkları deneyler, Yakın Doğu Üniversitesi akademisyenleri, veliler, öğretmenler ve öğrenciler tarafından büyük ilgi ile izlendi.

Arkan: “Bilim ve Teknoloji Arasındaki Etkileşimin Kavratılması Bu Tür Etkinliklerle Önem Kazanıyor”

Yakın Doğu Koleji Müdürü Işılay Arkan, Bilim Şöleni’nin açılışında yaptığı konuşmada, her bir projede çok fazla emek olduğunu belirterek hepsiyle ayrı gurur duyduğunu söyledi.
Okul Müdürü Arkan, öğrencilerinin kendi bilgi ve becerilerini sentezleyerek oluşturdukları projeleri diğer öğrencilerle paylaşmasının Yakın Doğu Kolejine yakışan bir paylaşım olduğunu belirtti.
Arkan, Bilim iletişimin sağlanması, bilimsel bilginin geniş toplum kitlelerine ulaştırılması ve bilim-teknoloji arasındaki etkileşimin kavratılması için sergi, atölye-laboratuar çalışmaları, tematik bilim oyunları ile öğrencilerin temel bilimsel olguları fark etmeleri, merak duygularını, araştırma, sorgulama ve öğrenme isteklerini geliştirmek açısından büyük önem arz ettiğini ifade etti.

Cem Hami: “Genç beyinler düşünmeye teşvik edilmeli”

Yakın Doğu Koleji Fen Bilimleri Bölüm Başkanı Cem Hami de yaptığı açıklamada, bu tür proje çalışmalarının, öğrencilerin soruları, dış etkilerden bağımsız olarak resmi, sınanabilir, çözülebilir problemlere dönüştürmelerini sağladığını söyledi.
Cem Hami, öğrencilerin hayatta karşılaşacakları her soruna proje mantığı ile yaklaşmayı ve sonuçlandırmayı öğrenmiş olurlar. Artık onlar için hiç bir sorun aşılamaz, çözülmez değildir” dedi.
Hami ayrıca, Öğrencilerin kendi kendine öğrenmesini, mevcut bilgi havuzundan ihtiyaç duyduğu bilgiyi bulmasını, heyecan verici yeni bir olguyu keşfetmesini, ihtiyaç duyduğu aletleri belirlemesini, seçmesini ve kullanmasını sağlayan eğitimsel faaliyet olduğunu belirterek, projelerini tamamlayarak sergileyen öğrencilerin kendilerine güvenli, yetenekli, kariyer hedefi olan, disiplinli gençler olarak yetiştiğini vurguladı.
 

Bir önceki yazımız olan Okullar ne zaman kapanacak? MEB'ten yaz tatili kararı başlıklı makalemizde 2017 okulların kapanma tarihi, Eğitim ve EĞİTİM Haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme yöntemleri