Diyarbakır Haberleri, Diyarbakır Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

(Özel haber) Sur’da iki yılın ardından canlılık başladı

Diyarbakır’ın Sur ilçesi yeniden canlanıyor. Yaşanan terör olayları sonrası bölgenin ve kentin en işlek ticari alanlarından bir olan ilçedeki esnaf, baharın gelişiyle birlikte yaşanan canlılıktan memnun. Kente dair kültür varlıklarının ve coğrafi işretlerin maketlerini üreten Mehmet Özkalkan, son bir haftadır canlılığın yaşandığı, siparişleri yetiştiremediğini kaydetti.

“Patent alacak gücüm yok”

Tüm ürünlerin kendi el emeğiyle hazırlandığını belirten Özkalkan, “On model var elimde. Karpuz, Sur, magnet. Piyasaya toptan ve perakende satıyorum. Toprak ürünleri var; çömlek, vazo, küp. A’dan Z’ye ne ararsanız. Modellerim var ama piyasaya süremiyorum. Sebebi de emek hırsızları. Mesela modeli çıkarıyorum, bizim modeli alıp silikonla modeli çıkarıp piyasaya sürüyorlar. Yasa içerisinde bir hak iddia edemiyorum ben patent alacak gücüm olmadığı için” dedi.

“İki katlı iş yerim gitti”

Yaşanan terör olaylarından dolayı iki yılı boş geçirdiklerini belirten Özkalkan, umudunu kaybetmediğini ifade etti. Özkalkan, şöyle konuştu:

“İki yıldır boştayım 4 aydır burayı yeni açtım. Bir haftadır diyebilirim ki piyasa yavaş yavaş canlanmaya başladı benim açımdan. İki yılım boşa gitti epey bir maddi zararım oldu. Eşyalarım, iş yerim gitti, iki katlı iş yerim de yıkıldı gitti.”

“Siparişleri yetiştiremiyorum diyebilirim”

Yeni sezondan umutlu olduklarını vurgulayan Özkalkan, “Sezonumuz yeni başladı inşallah daha iyi olur diye düşünüyorum ben. Beklentimiz o zaten. Siparişlerim şuanda iyi, yetiştiremiyorum diyebilirim. Tek başımayım ben. Kaymakamlıktan bir destek almış olsam, bir atölye yapmış olsam, 2-3 kişi yanımda çalıştırmış olsam hem seri üretmiş olacağım hem de daha iyi sağlıklı bir şekilde ürünü piyasaya süreceğim, vatandaşa satacağım. Maddi gücüm olmadığı için atölye açamıyorum. Burada tek başıma çalışıyorum” diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan Diyarbekir Kültür Platformu’ndan Vali Aksoy’a ziyaret başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme yöntemleri