Diyarbakır Haberleri, Diyarbakır Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

ÖNDER'den basın toplantısı

Yaşadığı zorlu merhalelere rağmen bugünlere kadar gelen ve inançlı nesiller yetiştirmeye devam eden imam hatip okullarının tarihini hatırlatmak ve kuruluşunda emeği geçen öncü isimleri yad etmek adına düzenlenen basın açıklamasına, ÖNDER Genel Başkanı Halit Bekiroğlu, İstanbul İmam Hatip Liseliler Derneği (İSTİMDER) Başkanı Habip Bozkurt, yönetim kurulu üyeleri, öğrenciler, idareciler ve basın mensupları katıldı.

104 yıllık bu samimi bir yürüyüşün hikâyesini paylaşmak ve imam hatip ailesinin bu kutlu yürüyüşünü tekrardan gündeme taşımak adına bir araya geldiklerini belirterek sözlerine başlayan ÖNDER Gençlik Başkanı Abdullah Ceylan, “1913’te başlayan bu kutlu serüven daha sonra farklı sebeplerle akamete uğradı. 1951 yılında yeniden çok kıymetli emektar hocalarımızın, Mahmud Celaleddin Ökten’in, Tevfik İleri’nin ve Adnan Menderes’in katkılarıyla bugünlere gelen uzun bir serüven oldu. Bugün bu serüvenin hikâyesini, bu samimi yürüyüşün hikâyesini sizlerle o ilk günkü heyecanla ve aynı samimiyetle paylaşmak istiyoruz.” dedi.

Türkiye’nin ilk imam hatip okulu olan ve geçtiğimiz günlerde açılışı yapılan İstanbul Recep Tayyip Erdoğan Anadolu İHL Müdürü Cavit Erdem de yaptığı konuşmada, M.Celaleddin Ökten başta olmak üzere imam hatip okullarının kuruluşunda emeği geçenleri minnetle andıklarını ifade etti. Erdem, “Bu güzel kurumu ülkemize kazandıran dönemin Başbakanı merhum Adnan Menderes’i dönemin Millî Eğitim Bakanı Tevfik İleri’yi ve kurucu müdürümüz Mahmud Celaleddin Ökten’i rahmetle ve minnetle anıyoruz.” dedi.

İmam hatip okullarının kuruluşunun istikbale doğru atılan bir adım olduğunu belirten İSTİMDER Başkanı Habip Bozkurt, “Eldeki imkânların kıymetini bilerek, gelecekte yeniden büyük bir medeniyet kuracak ve şahsiyetiyle dünyayı yeniden şekillendirecek nesiller yetiştirmemiz gerekiyor. 2017 yılında tekrar yapılan ve fiziki imkânları geliştirilen bu binada yeniden bismillah diyerek büyüklerimizden örnek aldığımız dirayet ve kararlılıkla çalışmalarımızı yürütmeli gelecek kuşaklarımızın önünü açmalı ve onlara rehber olmalıyız.” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından “104 Yıllık Samimi Bir Yürüyüş” olan imam hatip okullarının hikayesi ve kuruluş yıl dönümünün önemini anlatan basın metni İstanbul Recep Tayyip Erdoğan AİHL öğrencileri tarafından basın mensuplarına okundu.
İstanbul’da gerçekleşen basın açıklamasıyla eş zamanlı olarak Türkiye’nin birçok mezun derneği tarafından da kuruluş yıldönümü vesilesiyle basın açıklamaları yapıldı. İmam hatipliler haftası sebebiyle gelecek bir hafta imam hatip okullarında çeşitli etkinlikler yapılacak.

Bir önceki yazımız olan Yanlış hesaplanan sınav sonucunu KDK düzeltti başlıklı makalemizde düzeltti, haber ve haberler hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme yöntemleri