Diyarbakır Haberleri, Diyarbakır Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Güneydoğu’da 30 Ağustos Zafer Bayramı coşkuyla kutlandı

Diyarbakır, Batman, Siirt, Şırnak ve Mardin il merkezleri ile ilçelerinde düzenlenen törenler renkli görüntülere sahne oldu. Terör olayları ile sürekli gündemde olan Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla cadde, sokak ve binalar Türk bayrakları ile süslendi. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki kutlamalarda ilkler de yaşandı. İlk defa 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okunurken, daha önce HDP’li belediye başkanlarının katılmadığı törenlerde görevlendirilen kayyumlar yerlerini alarak, belediye başkanı için ayrılan bölümü doldurdu.

Diyarbakır

Diyarbakır’da 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 95’inci yıl dönümü törenle kutlandı. Valilik binası karşısındaki Anıt Park’ta düzenlenen törene, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, AK Parti Milletvekili Ebubekir Bal, Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, 7. Kolordu ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Sinan Yayla, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Halis Zafer Koç, Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ali Demir, AK Parti İl Başkanı Muhammed Dara Akar, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri katıldı. Tören, Vali Güzeloğlu, 7. Kolordu Komutanı Yayla ve Büyükşehir Belediyesi Başkanı Atilla’nın Atatürk Anıtı’na çelenk koymasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından basına kapalı olarak valilik binasında tebrikat kabul töreni yapıldı.

Cumhurbaşkanı’nın mesajı okundu

Tebrikat kabul töreninin ardından resmigeçit törenine geçildi. Törende Vali Güzeloğlu, Büyükşehir Belediyesi Başkanı Atilla ve 7. Kolordu ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Yayla, araç üzerinden törene katılanları selamladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından bir ilk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gönderdiği mesaj okundu. Yapılan gösterilerin ardından askeri geçit töreni gerçekleştirildi. Tören boyunca Anıt Park’ı çevresinde yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı görülürken, polis tören bölgesinde kuş uçurtmadı.

Kulp

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde, 30 Ağustos Zafer Bayramı büyük coşkuyla kutlandı. Hükümet Konağı bahçesinde Atatürk büstüne çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan kutlamalar günün anlam ve öneminin belirtildiği konuşmalar ve tebriklerin kabul edilmesi ile devam etti. Kulp’ta düzenlenen kutlamalara İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkanı Fatih Dülgeroğlu, İlçe protokolü ile vatandaşlar katıldı.

Siirt’te kutlamalarda 3 dilde şiirler okundu

Siirt’te Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasıyla başlayan kutlamalar daha sonra Vali Ali Fuat Atik’in tebrikleri kabulü ile devam etti. Kabulün ardından tören 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda vali, garnizon komutanı ve belediye başkanının törene katılanların bayramını kutlaması ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrağın göndere çekilmesiyle sürdü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunmasının ardından garnizon komutanlığı ve valiliği temsilen günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı. Öğrencilerin üç dilde şiir okuması ve dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’ne bağlı gençlik merkezi halk oyunlarının gösteri ekibinin sunumunun ardından kortej geçidi ile tören sona erdi.

Batman

Batman Valilik bahçesindeki Atatürk anıtına çelenklerin konmasıyla başlayan kutlama törenleri tebriklerin kabulü ile devam etti. Turgut Özal Bulvarı valilik önünde devam eden törenlere, Batman Valisi Ahmet Deniz, Belediye Başkanı Ertuğ Şevket Aksoy, Garnizon Komutanı Albay Tuncay Atlan, İl Emniyet Müdürü M. Ali Akkaplan kurum amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Vali Ahmet Deniz, Garnizon Komutanı Albay Tuncay Atlan ve Belediye Başkanı Ertuğ Şevket Aksoy’un vatandaşların bayramını kutlamasıyla başlayan tören Hava Üsteğmen Tunay Bozkurt’un günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla devam etti. Tören, yapılan konuşmanın ardından öğrencilerin okuduğu şiirler ve halk oyunu gösterisi sonrasında tören geçişiyle son buldu.

Mardin

Mardin’de 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları, valilik önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başladı. Törene Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Yaman, kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri, siyasi parti il başkanları, meslek örgütlerinin temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve halk katıldı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Yüzbaşı Faruk Cesur yaptı.

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Yaman’ın makamında tebrikleri kabulü ile tören sona erdi.

Kızıltepe

Kızıltepe yeni kaymakamlık binasında düzenlenen törene, Kızıltepe Kaymakamı ve Belediye Başkanı Ahmet Odabaş, Garnizon Komutan Vekili Yarbay Ahmet Zeki Kaya, Kızıltepe Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Nuri Alpaslan, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Tören, Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından tören Kaymakam Odabaş’ın makamında tebrikleri kabul etmesiyle sona erdi.

Midyat

Mardin’in Midyat ilçesinde 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 95. yıl dönümü düzenlenen törenle kutlandı. Hükümet konağı bahçesinde düzenlenen törene; Kaymakam Hüseyin Tekin, Belediye Başkan Vekili Zeki Çiçek, Garnizon Komutanı Albay Ebubekir Kutlu, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Fatih Oğuzhan, daire amirleri, okul müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve gaziler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, kaymakamlık, garnizon komutanlığı ve belediye başkanlığı adına Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla devam etti. Günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından Kaymakam Hüseyin Tekin’in kutlamaları makamında kabul etmesiyle tören sona erdi.

Derik

Mardin’in Derik ilçesinde 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarına İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkanı Hakan Kafkas, Emniyet Amiri Oray Ertuğrul, Jandarma Komutanı Üsteğmen Ahmet Sercan Sari, daire amirleri, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Çelenklerin sunulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam eden kutlamalar günün anlam ve önemini belirten konuşmaların ardından Kaymakam Kafkas’ın makamında tebrikleri kabulü ile sona erdi.

Beytüşşebap

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde 30 Ağustos Zafer bayramı renkli görüntülere sahne oldu. Beytüşşebap İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkanı Murat Şener, İlçe Emniyet Amiri Adnan Ünsal, askeri erkan ve vatandaşların katıldığı tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. İlçenin her tarafına dev Türk bayrakları asan ilçe sakinleri kutlamalara destek oldu. Atatürk anıtına bırakılan çelenklerin ardından devam eden kutlamalarda günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı. Kaymakam Şener’in tebrikleri makamında kabul etmesinin ardından tören sona erdi.

Bir önceki yazımız olan Diyarbakır şehitleri için tören düzenlendi başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme yöntemleri