Diyarbakır Haberleri, Diyarbakır Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Altaç; “Ülkemizin ihtiyacı olan demokrasi ve istikrar teminat olacak”

ASKON Diyarbakır Şube Başkanı Aydın Altaç, referanduma bir gün kala Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ve anayasa değişikliği hakkında açıklamalarda bulundu. Altaç, 18 maddelik anayasa değişikliğinde yer alan Cumhurbaşkanlığı hükumet sisteminin, Türkiye’nin reformlarının ve atılımlarının süreklilik anlamına geldiğini ve Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi temelli 16 Nisan’da yapılacak halk oylaması, Türkiye’nin yeni miladıdır. Yeni anayasanın zeminini güçlendirmek için Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi şarttır. Bu referandum bir siyasi parti veya herhangi bir seçim değil. Referandumda bir rejim değişikliği oylaması da yapılmayacak. Mevcut, sistemin bir takım yasal boşlukları ve eşit güç paylaşımları nedeniyle darbelere sahne olmuştur. Bu yanlışların düzeltilmesi, kuvvetler ayrılığının gerçek manada tesisi, bürokratik oligarşinin bitirilmesi, elitist yapıya son verilmesinin yolu, 16 Nisan’da evet demekten geçiyor. İnşallah 16 Nisan’da Diyarbakırlılar referanduma büyük bir destek verecektir dedi.

Üniter devlet ayaktadır ve hep ayakta kalmaya devam edecektir

Son günlerde ’Evet’ çıkarsa ülkeye federasyon gelecek söylemlerine de değinen Altaç, Üniter yapı zedeleniyor gibi söylemler tamamen gerçek dışı isnatlardır. Tam aksine üniter yapı teminat altına alınıyor. Üniter devlet sapasağlam ayaktadır ve hep ayakta kalmaya devam edecektir. Oylanacak referandumda anayasanın herhangi bir yerinde, eyalet sisteminde ve federasyon diye bir maddesi yok. Bu konuda esas olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın söylediğidir. Türkiye’nin üniter devlet yapısı anayasanın ilk 3 maddesinde tanımlanmıştır. Bu söylemlerin üzerine tartışma yapmak, bu ülkeye çok büyük haksızlıktır diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan BYEGM’nin organizasyonu takdir aldı başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme yöntemleri